Подготовка на скици за магистерски и докторски трудови

Многу студенти, пред да започнат со изработка на магистерската или докторската  теза, се соочуваат со потешкотии како да изберат тема за магистерскиoт или докторскиот труд и како да подготват добар предлог за истражување. Планирањето на едно истражување не е лесен и едноставен процес. За да направите добра скица за магистерски или докторски труд потребно е многу искуство, креативност и специфични познавања на истражувачкиот процес.

Овој курс е наменет за сите студенти кои се на завршна година на постдипломски студии во областа на општествените и хуманистичките науки и кои се подготвуваат за поднесување предлог за изработка на магистерска теза, како и за оние кои имаат намера да пријават тема за докторска дисертација . Курсот можат да го посетуваат и сите оние кои допрва планираат да се занимаваат со истражувачка работа, или кои веќе работат како истражувачи, а би сакале да ги проверат или усовршат своите претходни знаења за планирањето на истражувачкиот процес.

Програма:

Тема 1

• Истражувачка стратегија

Тема 2

• Осврт врз литературата

Тема 3

• Употребата на теоријата во истражувањето

Тема 4

• Стратегии на пишување и етички прашања

Тема 5

• Вовед на планот за истражување

Тема 6

• Истражувачки проблем

Тема 7

• Истражувачки прашања и хипотези

Тема 8

• Методи за собирање и анализа на податоци кај квантитативно истражување

Тема 9

• Методи за собирање и анализа на податоци кај квалитативно истражување

Тема 10

• Методи за собирање и анализа на податоци кај истражување со мешани методи

Услов за да можете да го следите овој курс, е претходно да сте посетувале настава по основи на методологијата на истражувачката работа или да имате стекнато искуство во практична истражувачка работа.